3 הדברים שחייבים להשתנות במערכת החינוך בכדי להתאים למאה ה21

"בית הספר לא בנוי ליזמים, הוא בנוי לפועלים, מלמדים אותך לשחק בתוך הקווים" גארי ויינרצ'וק

זו בדיוק הסיבה שאני חושב שמערכת החינוך חייבת לשנות שלושה דברים עיקריים ומשמעותיים ובמיידי כדי להתאים את עצמה לעולם החדש של המאה ה-21, שבאיזו עמדה שלא תסתכלו על זה, גם הפועלים היום צריכים להיות יזמים תוך ארגוניים כדי להתקדם באמת.

הדבר הראשון הוא שבית הספר חייב להתקצר. אין שום סיבה הגיונית שבעולם של היום, כשאנחנו יכולים להשיג כל פיסת מידע כמעט הישר מהפלאפון שבכיס שלנו, שמגיל 6-7 עד גיל 18-19 (תלוי באיזה מדינה) נצטרך לשבת בכיתה ולספוג חומר ואז להמשיך בזריזות ללמוד באוניברסיטה בין 3 ל7 שנים בממוצע במקום לצאת החוצה ולפחות להתחיל לתת הערך שלנו לעולם.

אני יודע, יש כאלה שיגידו שחייבים ללמוד בגילאים האלו וכמה שיותר כי זה הגילאים שאנשים באמת לומדים אבל זה בולשיט, למידה, וגם עשייה, זה עניין של הרגל והוא צריך להיות משהו יום יומי ולא עניין תקופתי של כמה שנים פה וכמה שנים שם.

זה מוביל אותי לעניין השני. הפוקוס חייב להשתנות מלימוד חומר, ללימוד דרכי החשיבה ודרכי איתור ובחירת המידע שנחוץ לך למה שאתה עושה. היום יש בבית ספר עשרות שעות כל שבוע של לימודי היסטוריה וספרות ולשון ותנך והלאה והלאה, אבל לעומת זאת ליחידים בלבד יש תוכניות כמו יזמים צעירים או יוניסטרים, וגם זה, רק בשנים מסויימות ואין מספיק לכולם.

הדבר השלישי, ואולי החשוב ביותר, הוא שבית הספר צריך להטמיע את ההרגל של לבחור מה אתה רוצה. היום המון צעירים לא יודעים מה הם רוצים לעשות עם עצמם אז הם הולכים ללמוד איזה נושא אקראי שנראה להם מעניין ולוקחים איזו עבודה זמנית שהופכת לקבועה ואז חתונה, ילדים ובום, עכשיו זה כבר לא כזה פשוט לשנות ולעשות את מה שהם באמת רוצים לעשות.

אחד הגורמים העיקריים לזה הוא זה שמכיתה א' מחנכים רבים מאיתנו לא להחליט. בבית ספר יסודי, לומדים הכל ואם ילד רוצה להתמקצע במקצוע מסויים המערכת לא בדיוק מאפשרת את זה, משם לחטיבה שגם שם כמעט כולם לומדים את אותו דבר בלי שאף אחד יעודד אותך להבין ולהחליט בשביל מה אתה לומד את זה ומה תעשה עם המידע הזה כשתסיים ללמוד וכמובן שגם כשאתה מגיע לתיכון, אמנם אפשרי לבחור מגמה ולהחליט על שני מקצועות הגברה אבל גם שם ברוב הדברים זכות הבחירה של שואפת לאפס.

המבנה הזה מרגיל רבים מהצעירים של היום פשוט לא להחליט ושמישהו יחליט בשבילם ואז בום, בגיל 20-23, כשאתה ניגש ללמוד, אתה מתקשה מאוד לבחור כי 23 שנה בחרו כמעט הכל בשבילך.

אז אני מקווה שבכמה עשורים הקרובים אני או חבריי או שותפיי או אנשים טובים אחרים בעולם שמבינים את הערך של הדברים האלו במערכת החינוך שלנו, נקצר את אורכה של מערכת החינוך וניתן לצעירים את המקום לקחת את עצמם קדימה, נעביר את הפוקוס מחומר יבש לחשיבה ונשנה את המבנה בצורה כזאת שתרגיל אותנו מהגיל הכי קטן לבחור ולהחליט מה אנחנו רוצים בצורה מושכלת בלי לדחות את ההחלטות ולשנות אותן מאוד מהר, ואני מעודד אותך להיות חלק מזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *