3 דברים שלא לימדו אותנו בבית הספר ואנחנו חייבים לדעת

מערכת החינוך נשארה פחות או יותר כמו שהיא עוד מהמאה הקודמת, לעומת זאת בעקבות התקדמות הטכנולוגיה העולם התקדם בקצב מסחרר. המצב הזה יצר פער חמור בין מה שנלמד בבית הספר למה שצריך בעולם האמתי – המורים בו לא מלמדים אותך איך להקים את גוגל או הפייסבוק הבא, או להקים עסק מצליח שישפר את חייהם של אנשים או אפילו להקים פרופיל מצליח ברשתות החברתיות.

הסיבה המאוד פשוטה היא, שהם לא יודעים ורובם המכריע לא עשה אף אחד מהדברים האלו בעצמו. אני למדתי ותחקרתי את עשרות האנשים שמובלים את העולם של היום, ואלו הם שלושה דברים שאנחנו חייבים לדעת ולא למדנו בבית הספר כי רוב המורים בעצמם לא יודעים אותם:

אם מישהו עשה את זה, זה אפשרי, אם עדיין לא עשו את זה, זה יכול להיות התפקיד שלך

אם מישהו עשה את זה, זה אומר שקיימת דרך להשיג את זה, מישהו עשה את המסלול הזה, רק תמצא את המסלול ואתה שם. אם זה עדיין לא נעשה, זה יכול להיות התפקיד שלך למצוא את המסלול ולפרוץ את הגבול הזה, כשתומס אדיסון המציא את המנורה אף אחד עדיין לא עשה את זאת, אך אחרי מעל 10,000 ניסיונות שלא עבדו הוא מצא את הדרך והמציא את המנורה.

הזמן שלך הוא הדבר הכי יקר שלך

זמן לעומת כסף הוא הדבר היחידי שאתה לא יכול לקבל ממנו יותר ממה שיש לך בכל יום, אתה תמיד יכול להרוויח יותר כסף או להגדיל את כמות הידע שלך, אך יש לך רק 24 שעות ביום ולא תוכל לקבל יותר מזה תמורת שום הון בעולם ולכן עלייך לנהל אותו ולהשקיע אותו בתבונה.

במערכת החינוך היום יש נטייה לזלזל בזמן של התלמידים ולשים שעות "חלון" ולהכריח תלמידים לשבת בשיעור גם אם הם יודעים את החומר, זה נובע מהסיבה הפשוטה שהרבה מורים וגורמים במערכת החינוך אינם משתמשים בזמן שלהם נכון בעצמם כי אף אחד לא לימד אותם את זה בבית הספר גם.

תבחר את המורים שלך

במאה שלנו, להבדיל מהמאה הקודמת, אנחנו מוצפים במידע וידע שיכולתנו להכיל את כולו שואפת לאפס. זאת אומרת שיש לנו את הזכות והחובה לבחור איזה ידע לקבל ומ-מי. במערכת החינוך בוחרים בשבילך את המורים, במציאות עלייך לבחור לעצמך את המורים ועלייך לעשות זאת בתבונה.

הדרך הטובה ביותר היא ללמוד מאנשים שהגיעו לאן שאתה רוצה להגיע בתחום שבו אתה לומד מהם. למשל, אם אתה רוצה לנסוע לטיול בטן-גב בתאילנד, אתה תשאל מישהו שעשה את זה ולא אדם שהיה בארץ כל חייו. אני לא אומר שאין סיכוי שהבחור שהיה בארץ כל חייו ידע לתת לך את ההכוונה הנכונה, פשוט הסיכוי שלמי שעשה טיול בטן-גב בתאילנד יהיה את ההכוונה שאתה צריך הרבה יותר גבוה ולכן עלייך לבחור ללמוד ממנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *